ogólna

Zmieniamy okucia na lepsze

Praktyczne skrzydła drzwiowe muszą charakteryzować się wyższą funkcjonalnością, po to aby spełniać swoje codzienne zadania. Oczywiście istnieje wiele dodatkowych elementów dzięki którym, drzwi nabierają zupełnie nowego znaczenia. Okucia to też jeden rodzaj tego typu elementów, który pozwala nam uzupełnić nasze drzwi o coś zupełnie nowego. Jeśli drzwi wyglądają na lekko przestarzałe, to zamiast decydować się na pełną wymianę, lepiej jest zakupić właściwe okucia do drzwi. Pamiętajmy, że w tego typu wyborach liczy się przede wszystkim element, który najbardziej nam pasuje. Okucia drzwiowe mogą więc występować w bardzo różnej formie. W praktyce z tego typu elementami spotykamy się na co dzień czy to w piwnicach w postaci rygli czy też innych miejscach gdzie stosuje się na przykład wkładki lub okucia dopasowane do przesuwnych drzwi. Tego typu rozwiązania bardzo często widujemy w łazienkach, gdzie mamy nieco więcej miejsca. Jeśli więc chcemy się zorientować jakie okucia są w danej chwili dla nas najlepszym wyjściem to skupmy się na tym, gdzie chcemy dane rozwiązanie stosować. W wielu przypadkach musimy zadbać o cechy użytkowe jak i techniczne. Tylko wtedy drzwi otrzymają odpowiednie zabezpieczenie. Szklane drzwi są bardzo delikatne, dlatego stosując dane okucia, musimy zawsze brać pod uwagę materiał, z którego mamy zrobione drzwi.

Jakie okucia zastosować w szklanych konstrukcjach

W szklanych konstrukcjach trzeba zastosować różnego rodzaju amortyzator, po to aby zbyt duża siła uderzenia, nie doprowadziła do zniszczenia drzwi. W takiej sytuacji dobrze jest zastosować wkładki amortyzujące. Najczęściej stosuje się specjalne gumowe wkładki, gdzie czemu energia podczas otwierania czy zamykania rozprasza się we właściwym momencie. Zanim jednak przystąpimy do montażu musimy również zmienić zawiasy czy też inne elementy, na których osadzone są drzwi. Musimy to zrobić bardzo umiejętnie, aby przypadkowo nie naruszyć całej konstrukcji.

W przypadku zastosowania drewnianych drzwi będziemy potrzebowali innego rozwiązania.

Na pewno sprawdzą się odpowiednie okucia ciesielskie. Wyglądają one ładnie pod względem podwyższonej estetyki. Drewniane drzwi swoje ważą, dlatego tutaj oprócz dodatkowych okuć musimy również postawić na bardzo solidne zawiasy. Widywane w tego typu rozwiązaniach chodź niezwykle rzadko elektro-zawiasy są bardzo interesujące mimo że należy je dzisiaj traktować jako ciekawostkę. Jeśli chodzi o takie dodatki, to z pewnością znaleźlibyśmy kilka przykładów w różnego rodzajach zakładów przemysłowych też innych ważnych obiektów. Warto dodać, że montaż wspomnianych zawiasów, jest bardzo specyficzny, dlatego warto wezwać fachowca, aby zrobił to jak najbardziej profesjonalnie. Na balkonie od lat królują drzwi przesuwne. Charakteryzują się one nieco inną konstrukcją, ale mimo wszystko można jakoś przyzwyczaić się do tego typu otwierania i zamykania drzwi. Na balkonie spędzamy więcej czasu w porach letnich, dlatego też solidne drzwi z właściwymi okuciami, są potrzebne. Nie powinniśmy jednak ograniczać się tylko i wyłącznie do sprawdzonego materiału. Warto czasem postawić na coś nowego, co faktycznie odmieni nasz punkt widzenia. Jeszcze innym rodzajem okuć, są takie które przystosowane są tylko do modelu drzwi łamanych. W istocie najlepiej tego typu rozwiązania spisują się między innymi w drzwiach harmonijkowych. Tutaj musimy mieć specjalne zawiasy do łamania skrzydła.