ogólna

Zasuwa do drzwi – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Zasuwa do drzwi to specjalny zamek wewnętrzny, który może być dodatkowym zabezpieczeniem wejścia przed niechcianym najściem lub włamaniem. Co warto wiedzieć przed zakupem tego typu okuć, aby być w pełni zadowolonym z późniejszego ich użytkowania?

Zasuwa do drzwi to forma rygla, dzięki któremu można zamknąć drzwi od wewnątrz bez użycia standardowego zamka, dzięki czemu będą one zabezpieczone przed otworzeniem od zewnątrz. Dawniej zasuwy były powszechnie używane, dzisiaj stosuje się je jako dodatkowe wsparcie zamka, szczególnie w drzwiach, które nie posiadają dodatkowego zamka wewnętrznego. Dzięki temu znacznie zwiększają bezpieczeństwo mieszkańców, pozwalając zamknąć się w danym obiekcie lub pomieszczeniu. Zasuwa do drzwi świetnie sprawdza się w mieszkaniach i domach, a także biurach i innych obiektach. Mogą służyć w drzwiach zewnętrznych i wewnętrznych (np. w toaletach), a także być montowane jako zamek zewnętrzny w miejscach, które nie potrzebują szczególnej ochrony – np. w drzwiczkach komórki na drewno w ogrodzie, nie posiadających klamki.

Zastosowanie zasuwy do drzwi

Przed zakupem zasuwy do drzwi warto przede wszystkim wziąć pod uwagę jej zastosowanie – jeśli ma stanowić jedynie zamek zewnętrzny w drzwiczkach nie wymagających ochrony przed włamaniem, może to być najprostszy mechanizm, powinien być jednak wykonany z materiału, który jest odporny na działanie warunków atmosferycznych. W przypadku drzwi zewnętrznych lub wewnętrznych w budynkach, gdzie zasuwa do drzwi ma pełnić rolę dodatkowego lub jedynego (np. w przypadku drzwi do toalety) zamka, warto postawić na mocniejsze modele, odznaczające się wysoką odpornością na przeciążenia.

Wytrzymałość okucia

Bardzo ważnym aspektem jest również materiał, z jakiego jest wykonane okucie – na rynku dostępnych jest wiele modeli, stworzonych z wykorzystaniem różnych materiałów. Można znaleźć wersje ze stali nierdzewnej, mosiądzu, a także ocynkowane. Materiał powinien być dobrany przede wszystkim do warunków, w jakim będzie wykorzystane dane okucie – np. czy będzie to na zewnątrz, gdzie będzie narażone na działanie wilgoci i warunków atmosferycznych, czy wewnątrz, gdzie panują mniej wymagające warunki.

Design zasuwki do drzwi

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest design zasuwy do drzwi. Jest to element, który montuje się bezpośrednio na drzwiach i ościeżnicy, dlatego jest wyraźnie widoczny. Z tego względu powinien być estetycznie dopasowany do modelu drzwi i zastosowanych w nim okuć, a także do wystroju całego wnętrza – ma to znaczenie szczególnie w domach i mieszkaniach. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, od prostych po zdobione, dostępnych w różnych wersjach kolorystycznych, dopasowanych do innych produkowanych okuć, np. klamek czy zawiasów.