aktualności dom

Wysoki komfort snu dziecka dzięki dopasowaniu materaca

Na każdym etapie rozwoju dziecka sen odgrywa niezwykle ważną rolę. Zarówno w okresie niemowlęcym, jak i dorastania. Aby nasze dziecko każdego dnia wstawało wypoczęte i gotowe na przygody, które na nie czekają, ważny jest wybór dopasowanego materaca. Jak więc wybrać ten niezwykle ważny element w pokoju każdego dziecka?

Wybór materaca dla dziecka

Materac w pokoju dziecka pełni znacznie więcej funkcji niż w sypialni osoby dorosłej. Choć najważniejszą wśród nich jest zapewnienie najwyższej jakości snu, służy również jako miejsce do zabaw, a w późniejszym okresie rozwoju – do nauki.

Wielkość materaca

Jest to parametr niezwykle istotny podczas wyboru produktu zarówno dla dziecka, jak i dorosłego. W przypadku tej pierwszej opcji musimy jednak pamiętać, że osoba użytkująca materac będzie rosnąć. Stawiają na materac dla niemowlaka, musimy więc liczyć się z tym, że za kilka lat będzie konieczna jego wymiana. Świetnym rozwiązaniem może okazać się materac pełnowymiarowy, kupiony, gdy dziecko jest nieco starsze. Wówczas zostanie z nami do momentu, aż będzie wymagał wymiany ze względu na utratę jakości i sprężystości po intensywnej eksploatacji. Na materacu pełnowymiarowym możemy śmiało wraz z małym dzieckiem czytać książki, bawić się czy po prostu poświęcić miejsce to zabawom i przytulaniu. Wybierając dowolny materac hevea z oferty sklepu internetowego, możemy sięgać zarówno po modele pełnowymiarowe, jak i dedykowane dziecku.

Wypełnienie ma znaczenie

Komfort snu dziecka uzależniony jest nie tylko od rozmiaru i przestrzeni do przyjmowania dowolnej pozycji, którą ze sobą niesie. Niezwykle istotne jest to, aby wybrać materac, który zapewni prawidłowy rozwój układu kostnego i kręgosłupa dziecka. Model, który jest podporą dla ciała, a jednocześnie zachowuje wysoki stopień sprężystości, sprawi, że w życiu nastolatka nie pojawią się problemy związane z prawidłową postawą czy krzywym kręgosłupem. Aby osiągnąć takie warunki, musimy zwrócić uwagę na wypełnienie materaca.

Niezwykle częstym wyborem wśród rodziców jest materac lateksowy. Liczba zalet, które ze sobą niesie, sprawia, że jest to jedno z najlepszych wypełnień, jakie możemy zaoferować dziecku.

Zalety materaca lateksowego dla dziecka:

 • stanowi doskonałą podporę dla kręgosłupa,
 • jest niezwykle sprężysty,
 • nie gromadzi wilgoci,
 • zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza za sprawą kanałów wentylacyjnych,
 • na jego powierzchni nie rozwijają się roztocza i bakterie,
 • ma właściwości antyalergiczne i antybakteryjne.

Innym, równie częstym materacem wybieranym do pokoju dziecięcego jest model posiadający wypełnienie piankowe. Rodzice sięgający po tego typu rozwiązanie również ceni w nim wiele zalet, a wśród nich możemy wymienić:

 • dopasowywanie do kształtu ciała osoby na nim śpiącej,
 • redukowanie nacisku,
 • wysoką sprężystość, dzięki której ciało nie zapada się w materac,
 • doskonałą przewiewność,
 • właściwości antyalergiczne i antybakteryjne,
 • bezwonność pianki,
 • najwyższy stopień bezpieczeństwa nawet dla najmłodszych, potwierdzony certyfikatem.

Jaką rolę odgrywa pokrowiec?

Choć wypełnienie jest parametrem niezwykle istotnym, nie miałoby znaczenia, jeśli wybralibyśmy pokrowiec stworzony z materiału uczulającego dziecko. Dlatego przy zakupie warto zwrócić uwagę, z czego został wykonany i czy sam produkt posiada odpowiedni certyfikat. Tkanina, z której został stworzony pokrowiec, powinna stanowić barierę dla grzybów i bakterii. Wybierając materac dla niemowlaka lub kilkuletniego dziecka, musimy mieć na uwadze, że może on zostać przemoczony. Dlatego tak ważny jest pokrowiec, który będziemy mogli w szybki i prosty sposób zdjąć i wyprać. Doskonałym rozwiązaniem są modele, które zostały wyposażone w pokrowiec posiadający zamek rozdzielczy z czterech stron. Nie bez znaczenia jest możliwość wyprania w pralce i tkanina, która będzie szybko wysychać. Wybór pokrowca na materacu dla dziecka powinien być uzależniony przede wszystkim od kwestii zdrowotnych. Jest to szczególnie ważne w przypadku modelu dla kilkumiesięcznego czy kilkuletniego członka rodziny.