aktualności biznes i ekonomia komputery i internet

Technologia VoIP – czy warto?

Coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie technologii cyfrowej IP, rezygnując ze standardowych telefonów stacjonarnych . Takie rozwiązanie ma wiele zalet i trudno się dziwić temu, że przedsiębiorcy wybierają tańsze i nowocześniejsze opcje.

Czym jest technologia IP?

Telefonia IP to nowoczesna technologia za pośrednictwem, której można wykonywać połączenia głosowe, na takiej samej zasadzie, jak w przypadku standardowego, zwykłego telefonu podłączonego do sieci telekomunikacyjnej. Różnica jest taka, że w tym wypadku możemy za kilka groszy komunikować się z ludźmi na całym świecie, nie ponoszą z tego tytułu wysokich kosztów. Co więcej w obrębie jednej sieci można wykonywać połączenia zupełnie za darmo, na przykład ze współpracownikami. Jest to również sposób na całkowite wyeliminowanie kabli łącz miejskich ferowanych przez klasycznych operatorów. Aby móc korzystać z telefonów IP wystarczy zwykle podłączenie do Internetu, wcale nie trzeba modernizować sieci.

Adapter  do podłączenia telefonów analogowych i faksów do dostawcy usług VoIP

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, jak proste jest wdrożenie sieci VoIP w firmie. Nie tylko nie trzeba zmieniać okablowania, bo jest ono zupełnie niepotrzebne, ale nie ma potrzeby także wymiany sprzętu na nowy, bo wystarczy specjalny adapter typu Cisco spa112, dzięki któremu można podłączyć równocześnie dwa urządzenia analogowe. Adapter posiada dwa porty telefoniczne oraz kabel sieciowy. To doskonały sposób na to, aby móc dostosować wyposażenie firmy do swojej sieci bez ponoszenia wysokich kosztów. Każdy z portów ma oddzielny numer telefonu, co sprawia, że analogowe urządzenia zachowują pełną funkcjonalność. Cisco spa112 ma zaawansowane opcje – QoS (Quality of Service), które umożliwia stabilne połączenie każdemu użytkownikowi sieci poprzez podział między urządzeniami przepustowości łączna. To także protokół SIP, który umożliwia wykonywanie połączeń głosowych przez sieć VoIP. Adapter Cisco spa112 to dobra opcja, gdyż zapewnia naprawdę wysoką jakość połączeń głosowych, daje możliwość kolejkowania połączeń przychodzących, poza tym warto zwrócić uwagę na łatwość podłączenia urządzenia. Adapter jest kompaktowy, dlatego doskonale sprawdzi się w małych firmach.

Dlaczego warto korzystać z sieci VoIP?

Technologia bardzo szybko idzie do przodu i bez wątpienia warto z niej korzystać, ponieważ daje wiele możliwości. To znacznie ułatwienie dla pracowników, ale również spora oszczędność dla właścicieli firm. Co więcej, wcale nie trzeba dużej inwestycji, aby móc wdrożyć telefonię internetową w swojej firmie, co też jest dużym plusem. Wystarczy adapter typu Cisco spa112, dzięki któremu w szybki i dość prosty sposób można dostosować urządzenia w formie do nowej technologii internetowej.