ogólna

Szampon bez silikonu – czy to dobry wybór?

Wybór szamponów jest naprawdę bardzo duży. Po pierwsze można wybierać szampony ze względu na producenta. Niektórzy mają swoje ulubione firmy, inni sugerują się modnymi markami i reklamami w telewizji. Można korzystać z szamponów do różnych rodzajów włosów, a nawet do różnych odcieni włosów. Kosmetyki do włosów można wybierać również ze względu na ich skład. Dość kontrowersyjnym składnikiem w szamponach jest silikon. Warto wiedzieć o nim kilka istotnych rzeczy, aby nie popełniać błędów podczas jego wyboru.

Większość klasycznych, znanych i drogeryjnych szamponów zawiera w swoim składzie silikon. W opozycji do tych kosmetyków stoją produkty naturalne, w tym również szampon bez silikonu, a także bez wielu innych niezdrowych dla organizmu substancji. Oczywiście zarówno pierwsze, jak i drugie szampony mają swoich zwolenników i przeciwników. Które są lepsze? Wszystko zależy od umiaru i efektu, który chcemy osiągnąć.

Po co silikon?

Po co silikon w szamponach? Oczywiście ma on swoje zastosowanie i nie znajduje się w szamponie tylko dla zasady. Silikon przede wszystkim chroni włosy przed różnymi czynnikami zewnętrznymi. Dzięki niemu włosy są zabezpieczone przed nadmierną temperaturą czy przed promieniowaniem. Silikon wygładza również włosy, sprawiając, że wyglądają na zdrowe i są błyszczące.

Dlaczego silikon nie jest dobry?

Pomimo, że silikon chroni włosy, to jednak nie ma dobrej renomy. Dlaczego? Ponieważ tworząc na włosach barierę ochroną, chroni ją również przed przedostaniem się do włosa tych dobrych substancji, które budują i regenerują. Jeżeli substancje odżywcze, proteiny i witaminy nie mogą przeniknąć przez włosy, to po pewnym czasie włosy stają się zniszczone, suche, nieodżywione, łamią się i kruszą. Utrudnione jest także farbowanie włosów – farba może nie wnikać we włosy i farbowanie może się nie powieść.

Innym powodem, dla którego powinno się unikać szamponów z silikonem, jest przeciążenie włosów. Włosy, które mają zbyt dużo silikonu, stają się ciężkie i wyglądają na przetłuszczone, pomimo że były świeżo umyte.

Jeżeli długo i często stosuje się szampony z silikonem, nie wpływa to również dobrze na skórę głowy. Silikon zatyka pory, a skóra głowy zaczyna swędzieć i przetłuszczać się. Może zacząć pojawiać się łupież.

Zmycie silikonu nie jest łatwe

Większość silikonów występujących w szamponach do włosów to silikony nierozpuszczalne w wodzie i niezmywalne przez wodę. Oznacza to, że nie można ich zmyć ze swoich włosów. Aby pozbyć się silikonu z włosów trzeba zastosować specjalne substancje (często są to szampony), których zadaniem jest oczyszczenie włosów z silikonów – jest to jednak proces niszczący włosy. Później trzeba wiele wysiłku włożyć w to, aby włosy wyglądały pięknie i zdrowo. Jest to możliwe przy pomocy zdrowych i naturalnych szamponów do włosów, które nie obciążają, ale odżywiają włosy.

Naturalny szampon do włosów zawiera wyłącznie składniki naturalne, co oznacza, że jest w pełni bezpieczny dla każdego – bez względu na wiek i na stan zdrowia. Najzdrowsze szampony do włosów mają w swoim składzie blisko 100 procent naturalnych składników najwyższej jakości.

A czym zastąpić silikon? W naturze występują oleje, które bardzo dobrze zastępują silikon – wygładzają włosy, sprawiają, ze wyglądają pięknie, ale co najważniejsze, są one po prostu zdrowym i bezpiecznym składnikiem szamponu.

Gdzie kupować dobre szampony do włosów?

Dobry szampon do włosów jest przede wszystkim bezpieczny. Jeżeli właśnie na takim szamponie Ci zależy to z pewnością go znajdziesz. Jedyne co musisz zrobić, to przejrzeć etykiety szamponów i wybrać te, które maja najkrótszy skład i nie zawierają szkodliwych substancji. A gdzie kupić taki szampon? Kosmetyki naturalne są coraz popularniejsze, przez co znajdziemy je w coraz większej ilości sklepów – zarówno mniejszych, jak i supermarketów oraz w drogeriach i oczywiście aptekach. Szampon naturalny można zakupić często również na stronie producenta – najczęściej wytwórcy takich kosmetyków mają własne sklepy internetowe. Ich plusem jest to, że można przejrzeć ich produkty w domu, bez pośpiechu i wybrać najlepszy dla siebie wraz z dostawą. Nierzadko zdarza się, że producent oferuje kosmetyki w korzystniejszych cenach niż kiedy chcielibyśmy kupić je w drogerii czy sklepie.