media i informacje społeczeństwo

Social Media w życiu normalnego człowieka.

Każdy chyba zna powiedzenie: „Jeśli kogoś nie ma na Facebooku, to znaczy, że nie istnieje”. Jest ono dosyć zabawne, lecz też prawdziwe. W tych czasach życie wielu ludzi obraca się tylko i wyłącznie wokół swojego profilu na Instagramie, Snapchacie lub Facebooku? Dlaczego? Modę na to wypromowali celebryci promując swoją osobę na owych serwisach. Teraz już każda nastolatka/nastolatek posiada konto na przynajmniej trzech portalach społecznościowych. Istnieją jednak ludzie, którzy nie zważają na panującą wokół modę i nie używają żadnego serwisu społecznościowego. Jak oni tak potrafią? Nie jest to bardzo trudne, ale wielu z nas już przywykło do takiego stanu rzeczy. Istnieją jednak też ludzie, którzy rekami i nogami zapierali się, że nigdy nie założą sobie konta w social mediach, lecz dzisiaj możemy ich tam podziwiać w pełnej krasie. Co nami kieruje, że zakładamy tam konta?

Moda

Kto w tych czasach nie idzie za modą? Oczywiście można się z nią nie zgadzać i uciekać od niej jak się da, lecz w końcu i tak nas dopadnie. W ten czy inny sposób staniemy się jej częścią. Tak właśnie też jest z portalami społecznościowymi. W większości przypadków kieruje nami chęć upodobnienia się do naszych rówieśników lub idoli, których podziwiamy. Czy to coś złego? Oczywiście, że nie. Pamiętać musimy jednak, żeby nie przesadzać. Często nie wiemy nawet kiedy nasze życie zostaje przejęte całkowicie przez social media i stajemy się więźniami naszego własne profilu. Jest to pierwsza rzecz, o której myślimy po przebudzeniu i ostatnia, o której myślimy przed pójściem spać. Masz tak? Masz problem.

Presja społeczeństwa

Często jest też tak (szczególnie w przypadku nastolatków), że osoby, które nie istnieją w social mediach nie istnieją też w społeczeństwie lub są nawet wyśmiewane. Może się to odbić na psychice młodego, wartościowego człowieka i poprzez ten nacisk ze strony rówieśników poczują silną potrzebę dopasowania się do innych. Zatracą siebie samego i tak jak inni ludzie będą określać się przez swój profil na Instagramie? Oczywiście jest to dość ekstremalny przykład, lecz wciąż realny, ponieważ takie rzeczy dzieją się ciągle. Może nawet w tym momencie ktoś ci bliski przez to przechodzi. Wyciągnij nos ze swojego smartfona i idź mu pomóż

Znudzenie

Nuda potrafi każdego owładnąć. Czasem, więc jest takim impulsem aby poszukać czegoś nowego. Spróbować nowych rzeczy w nowym miejscu. Człowiek leży w domu z telefonem w ręku i zauważa nowy portal, który go zaciekawia i tworzy swoje konto aby się przekonać czy jest to ciekawe. Często jednak odrzuca takie nowe miejsce bardzo szybko. Zdarzyć może się też tak, że jednak mu się ono spodoba i zostanie tam na dłużej lub na stałe (tak jak było ze mną i Facebookiem).

Kierować mogą nami różne rzeczy. To są jedynie przykłady. Jaką rolę odgrywają social media w naszym życiu? U jednego są one nim samym. Na nich tworzy on swoje nowe „lepsze Ja” lub są one jego źródłem utrzymania. U drugiego są niepotrzebnym dodatkiem lub zbędną aplikacją na telefonie. Jednak wciąż są dużą częścią naszego życia. Musimy nauczyć się z nimi żyć, ponieważ nie wygramy z nimi.