aktualności motoryzacja

Profesjonalne automaty tokarskie wykorzystywane w usługach CNC

Zadaniem specjalistycznych automatów tokarskich jest obróbka metali metodą skrawania. To złożona maszyneria, która w ciągu godziny może wykonać kilkadziesiąt tysięcy drobnych elementów wykorzystywanych we wszystkich gałęziach przemysłu. Postanowiliśmy sprawdzić, na czym dokładnie polega taka obróbka metali, a także jakie możliwości mają producenci, którzy chcą pozyskać precyzyjne elementy metalowe potrzebne w procesie produkcyjnym.

Jakie zadania świadczą zaawansowane automaty tokarskie?

To bardzo złożona maszyneria sterowana przez algorytmy komputerowe. Obróbka skrawaniem odbywa się tutaj w sposób całkowicie automatyczny. Wystarczy umieścić pręt lub przygotówka, zaprogramować urządzenie, a automaty tokarskie wykonają dla nas odpowiednie elementy metalowe, takie jak np. śruby, nakrętki czy gwinty. W ciągu jednej godziny, nowoczesny aparat jest w stanie wyprodukować nawet kilkadziesiąt tysięcy elementów.

Dawniej obróbka metali była wykonywana manualnie, co oczywiście oznaczało znacznie niższą dokładność oraz słabe tempo pracy. Pierwsze automaty tokarskie powstały jeszcze w drugiej połowie XIX wieku, ale ich wydajność nie da się oczywiście porównać z dzisiejszymi maszynami sterowanymi za pośrednictwem technologii CNC.

Do kogo adresowane są usługi CNC?

Z tego typu usług korzystają niemal wszyscy producenci potrzebujących elementów metalowych. Nowoczesne automaty tokarskie CNC są bardzo drogie, a ich koszt to, w zależności od modelu, od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych. W związku z tym, producenci zazwyczaj nawiązują cykliczną współpracę z firmami zajmującymi się profesjonalną obróbką metali.

Takie firmy posiadają własne automaty tokarskie CNC przystosowane do licznych trybów pracy. Każdego dnia wykonują one setki tysięcy niewielkich elementów metalowych potrzebnych w produkcji pojazdów, urządzeń, mebli oraz wielu innych konstrukcji. Możemy zatem śmiało stwierdzić, że dzisiejszy przemysł w dużej mierze opiera się właśnie na nowoczesnych automatach tokarskich.

Jakie elementy metalowe produkują automaty tokarskie?

Specyfika obróbki skrawaniem stosowana w automatach tokarskich CNC jest stworzona z myślą o wszelkich bryłach obrotowych. W związku z tym, automaty tokarskie produkują takie elementy, jak: stożki, kule, gwinty, wałki, tuleje oraz inne elementy na bazie koła lub elipsy. Cena usług zależy od wybranego stopu metalu, złożoności docelowych elementów, a także czasu potrzebnego do ich produkcji. Profesjonalną obróbką metali mogą zajmować się wyłącznie certyfikowane firmy.