aktualności

Jaki jest najlepszy prawnik od praw pracy?

Niezależnie od dziedziny prawa osoba specjalizująca się w niej musi posiadać bardzo dużą wiedzę teoretyczną, ale także umieć zastosować ją w praktyce. Nic więc dziwnego, że często wybieramy takich prawników, którzy cieszą się sporym doświadczeniem dzięki prowadzeniu swojej praktyki latami. Istnieje jednak również druga strona medalu, której przyjrzymy się nieco bliżej.

Chociaż doświadczenie jest niewątpliwie bardzo ważnym czynnikiem, to jednak, jak wie każdy prawnik prawa pracy zmieniają się dość dynamicznie i nawet największe doświadczenie nie pomoże jeżeli w ostatnim czasie zmieniła się jakaś ustawa lub uchwalono nowe prawo, o którym dany adwokat nic nie wie. Niezbędne jest więc ciągłe poszerzanie wiedzy i o ile w przypadku osób stosunkowo młodych nie stanowi to problemu, to w przypadku nieco starszych prawników, czasami nie są oni w stanie lub po prostu nie starają się przyswoić sobie nowo pojawiających się praw, a co za tym idzie, nie zawsze potrafią poprowadzić powierzoną im sprawę w najlepszy możliwy sposób. Nie jest to oczywiście regułą, dlatego nie można jednoznacznie powiedzieć, że dany prawnik od praw pracy jest zły, a inny dobry. Najczęściej warto sugerować się opiniami udostępnionymi w Internecie, chociaż trzeba przyznać, że czasami mogą być one niewystarczające.

Jak upewnić się, że korzystamy z dobrego adwokata od prawa pracy?

Jednak odpowiednio szeroki zakres wiedzy, a także posiadane doświadczenie to nie wszystkie czynniki, sprawiają że dany prawnik będzie najlepszą i najbardziej kompetentną osobą do zajęcia się naszą sprawą. Musimy przy tym pamiętać, że niejednokrotnie sprawa, z którą zwracamy się do adwokata o pomoc jeśli chodzi o prawo pracy, dotyczy dość delikatnych kwestii. Może chodzić na przykład o uzyskanie zaległej wypłaty z jednego lub kilku miesięcy, a także zapłaty za nadgodziny. Prawdopodobnie nie chcemy wchodzić w zatarg z szefem, gdyż zależy nam na posiadanej pracy, z drugiej jednak strony, wydaje się oczywiste, że nie chcemy pracować za darmo. Dlatego też dobry prawnik od praw pracy powinien podejść do całej sprawy w taki sposób, aby zapewnić jej najlepsze rozwiązanie, polegające zazwyczaj na uzyskaniu zaległego wynagrodzenia, a następnie jego terminowym wypłacaniem w kolejnych miesiącach, a także uniemożliwienie pracodawcy zwolnienie nas jedynie na podstawie tego że udaliśmy się po pomoc do prawnika.

Czy pomoc udzielana przez kancelarię prawa pracy zawsze jest skuteczna?

Każda sprawa różni się od innej, dlatego też nie zawsze udaje się osiągnąć takie same efekty. Można jednak śmiało powiedzieć, że jeżeli pracownik ma konkretne podstawy i dowody w sprawie, o której wygranie się stara, zazwyczaj udaje się osiągnąć zadowalające efekty. Mogą one polegać, jak już wspomnieliśmy wyżej, na uzyskaniu wynagrodzenia za ubiegłe miesiące, a także pewności jego terminowej wypłaty w kolejnych okresach rozliczeniowych. W innych przypadkach prawnik od praw pracy może pomóc uzyskać odprawę pracownikowi, który rezygnuje z pracy w dotychczasowej firmie.