ogólna

Jak wybrać oświetlenie filmowe? Skonsultuj się ze specjalistami!

Wybór nowoczesnych technologii, o których niewiele wiemy, bywa bardzo trudny i czasochłonny. Jednak nikt nie powiedział, że trzeba robić to samodzielnie – w każdej dziedzinie znajdziesz bowiem specjalistów, którzy chętnie podpowiedzą Ci, które rozwiązanie wybrać. Jeżeli poszukujesz odpowiedniego oświetlenia filmowego, również masz taką opcję. Zyskaj więc podstawową wiedzę, a następnie zgłoś się do firmy, która udzieli Ci kompleksowej pomocy – dzięki temu zaoszczędzisz czas i pieniądze!

Wybieramy oświetlenie filmowe! Co musisz zrobić?

Po pierwsze – przeanalizuj swoje potrzeby

Kluczową kwestią w wyborze jakiegokolwiek produktu czy usługi, jest odpowiednia znajomość potrzeb. Jeżeli chodzi o oświetlenie filmowe, musisz przede wszystkim dowiedzieć się, jakie warunki panować będą na planie filmowym czy zdjęciowym – czy będzie ono miało miejsce wewnątrz, czy na zewnątrz i w związku z tym jak dużo światła jest potrzebne oraz czy niezbędne okaże się np. takie oświetlenie do filmowania, które będzie imitowało światło dzienne? Jakiej barwy powinno być światło, by uwypuklić wszystkie pozytywne cechy – zarówno danego miejsca, jak również pojawiających się na zdjęciach osób. I w końcu – jaką moc powinny mieć lampy, aby uzyskać optymalne oświetlenie całej powierzchni?

Odpowiedzi na te oraz inne pytania są niezwykle ważne, ponieważ bez tego nie będzie możliwości dopasowania oświetlenia do planu filmowego, a tym samym uzyskanie odpowiedniego, satysfakcjonującego efektu. Na szczęście nie posiadając odpowiedniej wiedzy, nie będziesz musiał odpowiadać na nie samodzielnie – szczegóły w punkcie trzecim!

Po drugie – przemyśl, jakich lamp potrzebujesz

Oczywiście pomoc specjalistów to jedno, ale własne dokształcenie się w temacie oświetlenia do filmowania to drugie i z pewnością będzie dla Ciebie bardzo przydatne. Tym bardziej, że tematyka wbrew pozorom nie jest zbyt skomplikowana – wystarczy dowiedzieć się, jakie są podstawowe rodzaje lamp, którzy producenci oferują najlepsze rozwiązania i właśnie pod tym kątem wybrać to, co będzie Ci najlepiej odpowiadało.

A wybór jest spory – podstawą są lampy żarowe, które używa się od dawna i które dają możliwość doskonałego oświetlenia planu filmowego, a także idealne odwzorowanie kolorów. Jest też tania, ale nie zapewnia tak dużej mocy, by oświetlić bardzo duże powierzchnie. Lepsze w tym względzie wydają się lampy fluorescencyjne o większej mocy, które dodatkowo dają miękkie światło, idealne na plan filmowe. Te z kolei powodują migotanie, które często uniemożliwia wykonywanie zdjęć. Alternatywą dla obu tych rozwiązań jest oświetlenie do filmowania HMI, które zapewni bardzo dużą moc lampy, a do tego naturalne światło, zbliżone do tego dziennego. Można też postawić na technologię LED, która rozwija się prężnie i za kilka lat będzie pewnie bardzo powszechnie wykorzystywana na planach filmowych.

Oczywiście musisz pamiętać również o tym, że wszystkie te lampy, o których mówimy, mogą mieć bardzo zróżnicowane parametry – dlatego też warto mimo wszystko skonsultować się ze specjalistami.

Po trzecie – skonsultuj się z firmą oświetleniową

Na rynku działają firmy oświetleniowe, które chętnie pomogą Ci w wyborze. Są to zarówno sklepy, jak również wypożyczalnie oświetlenia filmowego, zatrudniające wykwalifikowanych specjalistów i będące w stanie spełnić oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Dzięki nim dowiesz się który model lampy wybrać i na jakie parametry postawić, a nawet wykonane za Ciebie zostaną wszelkie niezbędne prace montażowe.

Musisz tylko znaleźć odpowiednich specjalistów – zapoznaj się więc dokładnie z ofertą na oświetlenie filmowe lub studyjne, przeanalizuj opinie innych klientów i sprawdź dotychczasowe realizacje firmy. W ten sposób nawiążesz współpracę ze specjalistami i zyskasz możliwość w pełni profesjonalnego oświetlenia swojego planu zdjęciowego czy filmowego!