ogólna

Czy warto, aby nasze dziecko uczęszczało do przedszkola? – Poznaj wady i zalety tego rozwiązania!

Nie ma wątpliwości co do tego, że w związku z ogólnym rozwojem dziecka, edukacja wczesnoszkolna będzie czymś wyjątkowo istotnym. Jak jednak w wypadku wszystkich innych rozwiązań, obecność dziecka w przedszkolu posiada też pewne wady, dlatego rodzice powinni być tego w pełni świadomi. Zanim zapiszemy naszą pociecha do przedszkola, warto zapoznać się z obiektywną oceną wszelkich wad i zalet takiego rozwiązania.

Kiedy poszukiwane jest przez nas przedszkole Wilanów to jak najbardziej będzie jedna z możliwości. Należy jednak pamiętać, że wybór pierwszej lepszej placówki nie okaże się dobrym wyjściem. Istnieją przedszkola publiczne oraz prywatne, a także takie, gdzie stosuje się wyjątkowe metody nauczania. Nie to jednak powinno być dla nas najistotniejsze.

Plusy

Po pierwsze, dziecko będzie miało okazje nauczyć się samodzielności, która przydatna jest na każdym późniejszym etapie życia. Każdy maluch, który uczęszcza do przedszkola, nauczy się samodzielnego ubierania się, a także spożywania posiłków. Oznacza to, że mimo bacznej opieki ze strony przedszkolanki, nasze dziecko i tak będzie musiało w wielu czynnościach radzić sobie samemu. W związku ze świadomością takiego stanu rzeczy, nasza pociecha przestanie już liczyć na to, że ktoś jej pomoże. Uznaje się, że takim sposobem będziemy w stanie najszybciej i najskuteczniej „zahartować” dziecko i przygotować do samodzielności.

Renomowane przedszkola efektywnie uczą funkcjonowania i pracy w grupie. Jak wiadomo, obcowanie z rówieśnikami wiąże się z tym, że konieczna będzie współpraca, dzielenie się, a także rozwiązywanie konfliktów. W wypadku posiadania takich umiejętności, dziecko może szybko przywyknąć do życia w społeczeństwie.

Dzieci, które zostają w domu z rodzicami lub nianią, mają o wiele rzadszy kontakt z rówieśnikami i proces ten zaczyna się u nich dopiero na wyższych szczeblach edukacji. Oznacza to też, że muszą bawić się samemu, a to może prowadzić do tego, że nie będą potrafiły się dzielić, a także tolerować innych. Tylko przebywanie w grupie będzie w stanie nauczyć dziecko akceptacji innych. Sprawi, że stanie się ono koleżeńskie i łatwiej nawiązuje kontakty, a to z pewnością jedna z umiejętności, która na etapie szkolnym okaże się wyjątkowo istotna. Niestety dość często zdarza się, że dzieci, które nie chodziły do przedszkola mają problem w nawiązywaniu przyjaźni, a nawet przy jakichkolwiek kontaktach z rówieśnikami. Wpływa to także na to, że zdecydowanie bardziej nieśmiałe, a także wyraźne komunikowanie swoich potrzeb zaczyna być problematyczne.

Minusy

Należy mieć świadomość, że zapisanie dziecka do przedszkola posiada także złe strony. Na początku warto wspomnieć o często niedostosowanym jadłospisie do organizmu małego człowieka. W wypadku gdy dziecko znajduje się pod opieką rodziców lub niani, z pewnością może liczyć na otrzymanie pełnowartościowego posiłku, gdzie znajdują się zarówno minerały, jak i witaminy, będące niezbędna dla rozwoju i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Maluch uczęszczający do przedszkola będzie musiał spożywać posiłki, które niejednokrotnie będą zawierać dużo cukru, a to niestety słodycze są spożywane przez dzieci najchętniej. Co więcej, skład ich będzie bogaty nie tylko w cukier, ale również w różnego typu konserwanty i wzmacniacze smaku. Niejednokrotnie zdarza się też, że podawane potrawy będą gotowymi wyrobami, a to oznacza ich dość niską jakość i cenę. Niestety, aczkolwiek to właśnie koszty zwykle są główny wyznacznikiem ustalania przedszkolnego menu.

Może dojść do sytuacji, w której zwykle odporne i rzadko chorujące dziecko, zacznie „łapać” wiele infekcji. Będzie to spowodowane chociażby tym, że w placówce znajdzie się chore dziecko, które rozpocznie fale chorób. Należy mieć to na uwadze, że niektórymi chorobami dzieci zarażają się wyjątkowo łatwo.

Wyżej przytoczone przykłady jasno dowodzą, że zapisanie malucha do przedszkola posiada zarówno sporo zalet, jak i wad. Mimo tego, zaleca się aby skorzystać z opcji renomowanej placówki. Należy jednak pamiętać, aby wcześniej dobrze sprawdzić wybrane przedszkole, a szczególnie kwestię tego, czy zatrudnia ono wykwalifikowanych pracowników.