ogólna

Bigle do kolczyków – dobór odpowiednich modeli do biżuterii

Bigle do kolczyków pełnią ważną rolę – to dzięki nim możliwe jest zawieszenie biżuterii na uchu. Chronią one także ozdobę przed wypadnięciem oraz stanowią jej dekoracyjną część, wpływającą na wygląd kolczyków. Jakie rodzaje bigli są dostępne i jak powinny zostać dobrane do biżuterii?

Bigle do kolczyków – element praktyczny i zdobny

Bigle do kolczyków to ważny element biżuterii uszu – to one umożliwiają zamocowanie ozdoby, a także odpowiadają za wygodę jej noszenia. Jako jedyny element kolczyka mają bezpośredni kontakt z ciałem, dlatego ważne są materiały, z jakiego są wykonane. Od ich budowy zależy również, czy kolczyk będzie dobrze osadzony w dziurce ucha i czy nie zostanie zgubiony przy pierwszej okazji. Bigle pełnią również funkcję dekoracyjną, ponieważ są widoczną częścią biżuterii. Wyróżniamy modele delikatne, nie rzucające się w oczy oraz ozdobne, podkreślające dekoracyjny charakter biżuterii.

Bigle są dostępne w różnych rodzajach – głównie można podzielić je na otwarte oraz zamknięte.

Bigle do kolczyków – typ otwarty

Otwarte bigle do kolczyków charakteryzują się brakiem zapięcia. Zakłada się je w bardzo prosty sposób, wystarczy bowiem przełożyć specjalny drucik przez dziurkę w uchu. Są bardzo popularne ze względu na ich prostą formę i delikatny, nie rzucający się w oczy design. Niestety, nie chronią całkowicie przed zgubieniem kolczyka – dość łatwo mogą wysunąć się z ucha np. podczas intensywnego ruchu czy noszenia grubych szalików, które mogą podważyć biżuterię.

Wśród otwartych bigli wyróżniamy dwa typy: model klasyczny oraz model typu rybka.

Otwarte bigle do kolczyków w wersji klasycznej to najpopularniejszy model, stosowany przy wielu ozdobach. Składa się z druciku wygiętego w zaokrąglony sposób i odgiętego w przeciwną stronę na końcach. Na dole drucik posiada pętelkę lub kółeczko, do którego przymocowana jest właściwa część kolczyka. Zakładanie bigla tego typu jest proste i szybkie, a kolczyki są wygodne w noszeniu. Niestety, w niektórych warunkach mogą wysuwać się z dziurek w uszach.

Otwarte bigle typu rybka są zagięte pod kątem i posiadają charakterystyczny kształt ryby bez ogona. W dolnej części posiadają pętelkę, do której przyczepiona zostaje ozdobna część kolczyka. Bigle tego rodzaju są ozdobne i ładnie komponują się z pojedynczymi kamieniami szlachetnymi. Dają trochę większe zabezpieczenie dzięki długiemu zakończeniu.

Bigle do kolczyków – typ zamknięty

Zamknięte bigle do kolczyków są wyposażone w odpowiednie zapięcia, które chronią przed wypadnięciem biżuterii z dziurki w uchu. Wyróżnia się ich kilka typów, różniących się kształtem i sposobem zapięcia.

Najpopularniejszym modelem są bigle zamknięte proste – składają się z dużej pętelki i specjalnego zapięcia, znajdującego się z tyłu kolczyka. Są estetyczne i sprawdzają się przy większości modeli kolczyków, a ich zakładanie nie jest trudne. Dobrze zabezpieczają kolczyk przed wypadnięciem.

Wyróżniamy także bigle angielskie, posiadające ozdobne zapięcie. Ich kształt przypomina nieco łzę, choć posiadają wyraźnie zarysowane, dekoracyjne kąty. Na dole bigla znajduje się wąska pętelka, do której mocuje się ozdobną część kolczyka. Zapięcie jest solidne, nie pozwala na zgubienie kolczyka.

Dostępne są również bigle do kolczyków typu lira – zapięcie przypomina w ich przypadku kształtem właśnie lirę. Dolna część bigla jest zaokrąglona i przypomina podkowę, natomiast górna to prosta poprzeczka. Co więcej, na środku dolnej części znajduje się kółeczko, do którego mocuje się właściwą część kolczyka. Taki model świetnie wygląda z pojedynczymi kamieniami szlachetnymi.

Podobne są do nich bigle typu kajdanki – również składają się z owalnej podstawy oraz posiadają zaokrągloną poprzeczkę od góry. Na środku dolnej części zamocowane jest kółeczko, pozwalające na przyczepienie ozdobnej części kolczyka. Bigle kajdanki najczęściej stosuje się do okrągłych lub owalnych kolczyków – podkreślają ich formę i zapewniają atrakcyjny wygląd biżuterii przy równoczesnej ochronie przez jej zgubieniem.